Potrawa 1
Piersi perliczki parowana w piwie z pieczonym selerem i sosem cebulowym
Składniki:
- 1 seler z nacią
- 2 piersi perliczki
- 400 ml karmelowego piwa
- 5 – 6 ziaren ziela angielskiego
- ½ łyżeczki ziaren kolendry
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 3 żółtka jaja
- 1 łyżka musztardy Dijon
- 1 łyżeczka miodu
- 1 – 2 łyżki soku z kiszonych ogórków
- 1 ogórek kiszony
- ½ łyżeczki przyprawy curry
- sól, grubo mielony pieprz, olej, oliwa
Sposób przygotowania:
- Selera wkładamy do żaru w ognisku i pieczemy podobnie jak ziemniaki. Upieczonego selera obieramy ze skóry, ścinamy z selera cienkie kawałki.
- Na dużą patelnię wylewamy karmelowe piwo, doprawiamy zielem angielskim, ziarnami kolendry i listkami naci z selera. Doprowadzamy do wrzenia i chwilę gotujemy z przyprawami. Wkładamy dwie piersi perliczki, przykrywamy patelnię, wyłączamy gaz i parzymy mięso kilka minut.
- Wyjęte z piwa piersi perliczki kładziemy na rozgrzaną patelnię z olejem i rozgniecionym ząbkiem czosnku, bardzo krótko przesmażamy od strony skóry. Można dorzucić listki selera.
- Sos cebulowy z ogórkiem kiszonym: cebulę, pokrojoną w duże piórka smażymy na oleju, na bardzo małym ogniu, aż zmięknie i ładnie się zarumieni na brązowo. Przekładamy na deskę, drobno siekamy, przekładamy do miski i dorzucamy posiekany ząbek czosnku, trzy żółtka, musztardę, miód, dolewamy sok z kiszonych ogórków, dokładnie mieszamy. Dolewając oliwę cienkim strumieniem ubijamy trzepaczką aż do uzyskania jednolitej jedwabistej konsystencji. Na samym końcu dodajemy pokrojonego w kostkę kiszonego ogórka, pieprz, przyprawę curry, mieszamy i odstawiamy na bok.
- Na talerzu układamy cienkie kawałki upieczonego selera, polewamy sosem, na to pokrojone w kawałki piersi z perliczki, dekorujemy listkami selera.
Dobra rada: jeśli nie macie ogniska, można kawałki selera podsmażyć na patelni, chociaż nie będzie miał on już wówczas tego aromatu
Potrawa 2
Kapuśniak z perliczką i kiełbasą z dziczyzny
Składniki:
- 2 uda z perliczki
- 50 g słoniny
- 2 – 3 brązowe łupiny od cebuli
- 2 – 3 pietruszki
- 1 marchewka
- 500 g kiszonej kapusty
- 1 szklanka soku z kiszonej kapusty
- 1 łyżka suszonego majeranku
- ½ łyżki kminku
- 5 – 6 ziaren ziela angielskiego
- ½ łyżeczki ziaren kolendry
- 200 g kiełbasy z jelenia
- sól, pieprz, olej
Sposób przygotowania:
- W dużym kociołku przesmażamy pokrojoną w kostkę słoninę aż do wytopienia chrupiących skwarek. Na skwarkach przesmażamy uda z perliczki, uważając by nie przypalić skwarek. Dorzucamy łupiny od cebuli, pokrojone w kawałki pietruszki i marchewkę, chwilę wszystko podsmażamy i zalewamy zimną wodą. Gotujemy.
- Kiedy warzywa się podgotują, dorzucamy odciśniętą i lekko przesiekaną kiszoną kapustę. Doprawiamy suszonym majerankiem, kminkiem, zielem angielskim, ziarnami kolendry, pieprzem, sokiem z kiszonej kapusty.
- Do zupy dodajemy pokrojoną na kawałki kiełbasę z jelenia i gotujemy jeszcze całość przez 20 – 30 minut na wolnym ogniu
Dobra rada: możemy też użyc do tej potrawy innej kiełbasy z dziczyzny
Potrawa 3
Pieczona w soli karkówka z jelenia z cebulą i grzybami
Składniki:
- 1 ładny kawałek karkówki z jelenia
- 2 cebule
- 100 ml ziołowej nalewki
- 11 pęczek świeżego tymianku
- 1 kg soli
- 3 – 4 łyżki pszennej mąki
- 1 szklanka piwa karmelowego
- 2 – 3 świeże grzyby leśne
- 2 ząbki czosnku
- sól, pieprz, olej
Sposób przygotowania:
- Przygotowujemy marynatę do mięsa z jelenia: do miski przelewamy ziołową nalewkę, dodajemy pieprz, sól, czosnek pokrojony w plasterki, posiekany świeży tymianek. Do takiej marynaty wkładamy karkówkę z jelenia, obtaczamy w marynacie, odstawiamy w chłodne miejsce na 24 godziny.
- Cebule kroimy w grube piórka, przesmażamy na patelni aż będzie mocno podduszona i ładnie zarumieni się na brązowo. Na koniec doprawiamy świeżym tymiankiem.
- Przygotowujemy masę solną. Do miski przesypujemy sól, dodajemy pszenną mąkę, gałązki świeżego tymianku, mieszamy dolewając piwo karmelowe.
- Układamy zamarynowane wcześniej mięso na warstwie masy solnej w brytfannie lub na blasze, na karkówce układamy podprażoną cebulę, plasterki świeżych grzybów, po czym dokładnie obkładamy wszystko dokładnie i szczelnie masą solną.
- Wkładamy do żaru w ognisku, łopatką obsypujemy żarem także z góry i powoli wypiekamy starając się by ogień nie był zbyt duży i nie spalił mięsa.
- Po wypieczeniu rozbijamy solną skorupę, kroimy mięso na kawałki i podajemy z dowolnym zimnym sosem.
Dobra rada: można też takie mięso upiec nie w ognisku, a piekarniku kontrolując temperaturę