Potrawa 1
Leśne stir-fry** z dzika z grzybami, pędami świerki i ogórkiem kiszonym
Składniki:
- 600 g schabu z dzika*
- 1 cebula
- 1 spory kiszony ogórek
- 100 g marynowanych prawdziwków*
- 100 g marynowanych gąsek*
- ½ szklanki młodych pędów świerku, opcjonalnie
- 150 ml kwaśnej gęstej śmietany
- 2 łyżki pesto z czosnku niedźwiedziego
- sól, pieprz grubo mielony, olej
Sposób przygotowania:
- Mięso pokrój w poprzek włókien w plastry o szerokości 1cm, następnie w paski. Obtocz mięso w pieprzu i smaż je, najlepiej partiami, na mocno rozgrzanej patelni z niedużą ilością oleju. Kiedy wrzucisz na gorącą patelnię pozwól mięso mu się chwilę przypiec z jednej strony, dopiero później mieszaj. Podsmażone mięso zostaw różowe w środku, odłóż na bok i trzymaj w cieple.
- Ewentualnie uzupełnij olej na tej samej patelni i smaż cebulę pokrojoną w grube piórka do zeszklenia, dorzuć pokrojonego w paseczki kiszonego ogórka, czosnek pokrojony w plasterki, lekko podsmaż warzywa, tak by pozostały chrupiące.
- Dorzuć marynowane grzyby pokrojone w grube kawałki, a chwilę później podsmażone paski ze schabu z dzika. Jeśli masz, możesz dorzucić młode pędy świerku. Dopraw solą do smaku. Podsmaż chwilę mieszając.
- Przygotuj sos z kwaśnej, gęstej śmietany, pesto z czosnku niedźwiedziego (możesz zastąpić pesto kiszonym lub marynowanym czosnkiem niedźwiedzim), wymieszaj składniki.
- Na talerze wyłóż sos ze śmietany i czosnku, na to wyłóż podsmażone warzywa z mięsem i grzybami. W sezonie udekoruj kwiatami głogu.
Dobra rada: * te produkty dostaniesz w sklepie „Dobre z lasu”, **potrawa stir-fry czyli w dosłownym tłumaczeniu mieszaj i smaż pochodzi z kuchni chińskiej i oznacza szybko smażone danie w niewielkiej ilości oleju
Potrawa 2
Marynowane w sośnie żeberka z jelenia z bukwią i konfiturą z cebuli
Składniki:
- 1 kg żeberek z jelenia
- 1,5 szklanki octu jabłkowego
- 3 – 4 gałązki rozmarynu
- 5 – 6 ziaren ziela angielskiego
- 3 – 4 liście laurowe
- 100 ml syropu z pędów sosny*
- 1 garść młodych pędów sosny, opcjonalnie w sezonie
- 2 czerwone cebule
- 50 ml syropu z derenia*
- 2 – 3 łyżki przecieru z owocu derenia*
- 500 ml czerwonego wytrawnego wina
- 50 g masła
- 3 czerwone cebule na konfiturę
- 100 ml syropu z pigwy*
- 3 łyżki pokrojonej w paski pigwy z syropu*
- 50 ml octu z macierzanki piaskowej lub jabłkowego
- 2 łyżki gruboziarnistej musztardy francuskiej
- 500 g ugotowanych ziemniaków
- 100 ml mleka
- 3 – 4 łyżki masła do puree
- 4 łyżki orzeszków bukowych tzw. bukwi
- sól, grubo mielony pieprz, olej,
Sposób przygotowania:
- Zacznij od przygotowania marynaty do żeberek. Wymieszaj ocet jabłkowy z syropem z pędów sosny, dopraw gałązkami rozmarynu, zielem angielskim, liściem laurowym, w sezonie młodymi pędami sosny. W takie marynacie trzymaj mięso w chłodnym miejscu przez półtora tygodnia, co jakiś czas obracając.
- Odsącz mięso z marynaty, podziel na kawałki po 3 – 4 kostki. Dopraw solą i pieprzem od strony mięsa, a następnie obsmaż z obu stron na mocno nagrzanej patelni z olejem na złoty kolor. Zdejmij mięso z patelni i odstaw na bok.
- Na tej samej patelni z odrobiną oleju podsmaż pokrojone w grube piórka cebule, dodaj syrop z derenia, pokrojone młode pędy sosny z marynaty (jeśli masz), przecier z derenia, zalej wszystko czerwonym wytrawnym winem.
- Dołóż do cebuli i wina podsmażone kawałki żeberek z jelenia, dolej wody tak by tylko przykryć mięso, duś pod przykryciem na małym ogniu 1,5 do 2 godzin aż żeberka będą miękkie, a kostki z łatwością wychodzić z mięsa.
- Odlej powstały, odcedzony sos do naczynia i redukuj go aż nabierze gęstej konsystencji. Dodaj masło i dokładnie połącz z sosem. Chwilę podgotuj.
- Konfitura z czerwonej cebuli: przesmaż do zeszklenia na oleju czerwone cebule pokrojone w piórka, zalej syropem z pigwy, octem, dołóż pokrojony owoc pigwy z syropu. Gotuj na wolnym ogniu aż powstanie aż całość nabierze konsystencji syropu. Na koniec dopraw syropem z derenia i gruboziarnistą musztardą francuską.
- Puree z ziemniaków: ugotowane ziemniaki przetrzyj przez praskę na gładkie puree z dodatkiem mleka i masła, połącz z utłuczonymi w moździerzu orzeszkami bukowymi i pieprzem.
- Na talerze wyłóż puree ziemniaczane z bukwią, żeberka z jelenia, konfiturę z cebuli, polej sosem. Udekoruj jadalnymi leśnymi kwiatami.
Dobra rada: * te produkty dostaniesz w sklepie „Dobre z lasu”
Potrawa 3
Dzikie klopsy królewieckie z daniela z grzybami,
Składniki:
- 400 g łopatki z daniela*
- 200 g wędzonego boczku z dzika*
- 1,5 szklanki ugotowanej na sypko kaszy jęczmiennej
- 1 cebula
- 50 g marynowanych podgrzybków*
- 50 g marynowanych kurek*
- 3 ząbki czosnku
- 2 łyżki posiekanych filetów anchois
- 200 ml wywaru po gotowaniu suszonych grzybów
- 50 ml słodkiej śmietanki 30%
- 1 łyżka posiekanego kiszonego czosnku niedźwiedziego*
- 70 g masła
- sól, pieprz grubo mielony, olej
Sposób przygotowania:
- Mięso z daniela i boczek zmiel w maszynce na średnim sicie. Połącz mięso w misce z ugotowaną, przestudzoną kaszą jęczmienną, pieprzem, solą, cebulą pokrojoną w drobną kostkę, posiekanymi marynowanymi grzybami, posiekanym czosnkiem, posiekanymi filetami anchois.
- Dobrze wymieszaj wszystkie składniki na jednolitą masę.
- Z masy mięsnej uformuj krągłe klopsy wielkości dużego orzecha włoskiego. Staraj się, formując klopsy, dobrze wyrobić mięso, aby nie rozpadało się podczas smażenia.
- Uformowane klopsy smaż na nieco większej ilości oleju. Kiedy je położysz na gorącej patelni poczekaj aż dobrze przypieką się z jednej strony i dopiero potem obsmażaj z pozostałych stron.
- Zdejmij klopsy z patelni i trzymaj w cieple.
- Przygotuj sos do klopsów: w naczyniu zredukuj wywar z gotowania suszonych grzybów ze słodką śmietanką, dopraw pieprzem, solą, kiszonym czosnkiem niedźwiedzim, dorzuć masło i połącz je z sosem mieszając energicznie trzepaczką. Kiedy sos nabierze kremowej konsystencji dorzuć klopsy i podgrzej je w sosie nie mieszając, tak by wierzchy klopsów nie pokryły się sosem. W sezonie wiosennym możesz je udekorować młodymi pędami świerku.
Dobra rada: * te produkty dostaniesz w sklepie „Dobre z lasu”