Potrawa 1
Barszcz na kiszonych rydzach
Składniki:
- 1 słoik kiszonych rydzy
- 4 – 5 pietruszek korzeniowych
- 4 liście laurowe
- 6 ziaren ziela angielskiego
- 4 – 5 ziemniaków
- 1 łyżka suszonego czosnku niedźwiedziego
- 1 łyżka kminku
- 50 ml soku z kiszonej kapusty
- 200 g liści kiszonej kapusty pokrojonej w grubą kostkę
- 2 łyżki posiekanego koperku
- 100 ml słodkiej śmietanki 30%
- 1 łyżeczka octu spirytusowego
- 150 g wędzonego śledzia
- 2 łyżki uprażonej na oleju cebulki
- sól, pieprz grubo mielony, olej
Sposób przygotowania:
- Najpierw przygotuj wywar. Włóż do naczynia pietruszki korzeniowe podpieczone wcześniej w piekarniku, liście laurowe, ziele angielskie, gotuj na małym ogniu przez 1,5 godziny. Na ostatnie pół godziny dołóż obrane ziemniaki i gotuj w wywarze do miękkości. Wyjmij z wywaru warzywa i przyprawy.
- Kiszone rydze pokrój w grube kawałki, włóż do czystego wywaru (jeśli są kiszone z cebulą i przyprawami, także możesz je włożyć). Dopraw suszonym czosnkiem niedźwiedzim, kminkiem, sokiem z kiszonej kapusty. Chwilę wszystko razem podgotuj.
- Dorzuć kapustę do zupy, gotuj jeszcze 10 minut. Słodką śmietankę zmieszaj z octem spirytusowym, taką śmietankę hartuj dwoma, trzema łyżkami gorącej zupy i rozprowadź w całości. Potem chwilę wszystko razem gotuj. Na koniec dopraw zupę solą, pieprzem, posiekanym koperkiem.
- Pietruszkę z wywaru pokrój na kawałki, ugotowane ziemniaki na plastry. Plastry ziemniaków podpiecz z obu stron na blasze lub suchej patelni o grubym dnie.
- Pokrojone warzywa ułóż w talerzach, dodaj kawałki wędzonego śledzia, zalej wszystko gorącym barszczem na kiszonych rydzach. Posyp prażoną cebulką.
Dobra rada: dodatek wędzonego śledzia, choć nie jest konieczny, znakomicie wzbogaca aromat tej zupy
Potrawa 2
Pierogi z serem i kiszonym czosnkiem niedźwiedzim
Składniki:
- 400 g ugotowanych ziemniaków
- 150 g sera twarogowego
- 150 g kiszonego czosnku niedźwiedziego
- 1 łyżka mielonego kminku
- 2 – 3 łyżki uprażonej w oleju cebulki
- 100 ml tłustego mleka
- 30 g masła
- 450 g pszennej mąki
- 1 pęczek natki pietruszki
- 1 ostra papryczka
- 50 g masła
- ½ łyżeczki ziaren kminku
- sól, grubo mielony pieprz, olej
Sposób przygotowania:
- Farsz do pierogów: ugotowane pierogi rozdrobnij widelcem w misce, dorzuć pokruszony ser twarogowy, posiekany kiszony czosnek niedźwiedzi. Dopraw solą, pieprzem, mielonym kminkiem, uprażoną w oleju cebulką. Dobrze wymieszaj składniki.
- Ciasto: w naczyniu podgrzej mleko wymieszane w proporcji 1: 1 z wodą, dodając masło. Kiedy masło się rozpuści, połącz w misce z pszenną mąką, dokładnie wymieszaj. Przełóż na deskę podsypaną mąką i dokładnie wyrób ciasto. Odłóż na bok.
- Pierogi: na desce podsypaną mąką wałkuj ciasto na grubość około 2 mm, wytnij z niego kółka z pomocą na przykład szklanki. Na każde kółko nakładaj porcję farszu, zwilż wodą brzegi i dokładnie zlep przeciwległe brzegi ciasta, zamykając dokładnie farsz wewnątrz.
- Gotuj pierogi w osolonym wrzątku, licząc 2 – 3 minuty od wypłynięcia na powierzchnię.
- Na dużej patelni rozpuść masło, dorzuć odrobinę posiekanej ostrej papryczki, kminek, pieprz, sól. Wyjmij pierogi łyżką cedzakową, wrzuć je do masła z kminkiem i papryczką, chwilę pogotuj, aż masło i woda z gotowania pierogów utworzą smakowitą emulsję. Posyp posiekaną natkę pietruszki.
Dobra rada: kiszony czosnek niedźwiedzi możesz dostać u znajomych z Beskidu Niskiego lub w sklepach internetowych
Potrawa 3
Żeberka wieprzowe z czosnkiem niedźwiedzim
Składniki:
- 1 kg wieprzowych żeberek
- 2 łyżki suszonego majeranku
- 10 plasterków surowego wędzonego boczku
- 500 g kiszonej kapusty
- 1 łyżka ziaren kminku
- 3 suszone figi
- 7 – 8 liści kiszonego w całości czosnku niedźwiedziego
- 500 ml jasnego piwa
- sól, pieprz grubo mielony, olej
Sposób przygotowania:
- Pokrój żeberka na kawałki pomiędzy kostkami, tak by każdy kawałek miał jedną kostkę. Żeberka zamarynuj w suszonym majeranku, soli i pieprzu.
- Dno dużego żeliwnego naczynia wysmaruj olejem, wyłóż plasterkami boczku, na nie połóż pierwszą warstwę kiszonej kapusty, posyp kminkiem i majerankiem, ułóż na to zamarynowane żeberka, na to kolejną warstwę kiszonej kapusty, posyp kminkiem i majerankiem, przykryj to pozostałymi plasterkami boczku, posyp pokrojonym na kawałeczki suszonymi figami, rozłóż liście kiszonego w całości czosnku niedźwiedziego. Zalej jasnym piwem
- Przykryj, wstaw do piekarnika nagrzanego d0 170 – 180° na dwie godziny, jeśli płynu będzie zbyt mało uzupełnij go wodą, aby potrawa nie przypalał się od dołu. Żeberka są gotowe, gdy z łatwością odchodzą od kości.
Dobra rada: jeśli masz odpowiednie naczynie, ta potrawa doskonale nada się na przygotowania na ognisku w plenerze