Potrawa 1
Orientalny kartacz z farszem z wołowiny podany w rosole
Składniki:
Wywar:
- 800 g pręgi wołowej
- 2 cebule
- 2 marchewki
- 1 łyżeczka ziaren kolendry
- 1 łyżeczka ziaren kardamonu
- 2 gwiazdki anyżu
- 5 – 6 plasterków świeżego imbiru
- 3 pędy trawy cytrynowej
Farsz do kartacza:
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki posiekanego świeżego imbiru
- 4 – 5 liści limonki kaffir
- 1 limonka
- 2 łyżki gęsiego smalcu
Ciasto ziemniaczane na kartacze:
- 1 kg ziemniaków
- 4 -5 łyżek mąki ziemniaczanej
Do podania:
- 2 ząbki czosnku do gotowania kartaczy
- 1 świeży grzyb
- 1 ostra papryczka
- ½ pęczka świeżej kolendry
- sól, grubo mielony pieprz,
Sposób przygotowania:
- Wywar: wołowinę zalewamy wodą, dodajemy łupiny z cebuli, cebule przekrojone na pół, marchewki pokrojone w duże kawałki, rozbite trzonkiem noża pędy trawy cytrynowej, doprawiamy ziarnami kolendry, kardamonu, anyżem, plasterkami świeżego imbiru. Gotujemy kilka godzin na bardzo małym ogniu, tak by wywar był bardzo aromatyczny.
- Ciasto na kartacze: jedną trzecią ziemniaków gotujemy do miękkości, odstawiamy najlepiej na noc, aby lekko podeschły, pozbywając się nadmiaru wilgoci, przeciskamy przez praskę na puree. Pozostałe dwie trzecie ziemniaków ścieramy na tarce, odciskamy w lnianej ściereczce, płyn z odciśnięcia odstawiamy na bok, aby się ustał, a na dnie osadziła się skrobia. Skrobię dorzucamy do utartych ziemniaków, dodajemy wcześniej ugotowane ziemniaki, przeciśnięte przez praskę, jeśli masa jest zbyt sucha, można dodać płyn od ziemniaków. Z tych składników wyrabiamy jednolite, plastyczne ciasto, dodając sól, pieprz do smaku. Ciasto odstawiamy na bok na pół godziny.
- Farsz do kartacza: wyjmujemy ugotowane mięso z wywaru, studzimy, po czym drobno siekamy. Dodajemy drobno posiekane: świeży imbir, cebule i czosnek. Doprawiamy utartymi w moździerzu liśćmi limonki kaffir, startą skórką z limonki, dodając gęsi smalec. Łączymy wszystko w jedną masę,
- Farsz dzielimy na porcje. Z ciasta ziemniaczanego obtoczonego w mące ziemniaczanej formujemy na dłoni podłużny placek, układamy na nim farsz i dokładnie otaczamy ciastem farsz, zlepiamy brzegi, formując zgrabne kartacze w kształcie cygara. Obtaczamy je w mące ziemniaczanej.
- Gotujemy w osolonym wrzątku dodatkiem kilka rozgniecionych ząbków czosnku przez kilka minut licząc od wypłynięcia na powierzchnię.
- Podajemy w gorącym rosole, z gotowanymi warzywami z wywaru, plasterkami podpieczonego na płycie lub patelni grzybka, plasterkami ostrej papryczki i listkami świeżej kolendry.
Dobra rada: wołowina do wywaru, a potem na farsz powinna być poprzerastana, w miarę tłusta
Potrawa 2
Smażone kartacze z farszem rybnym
Składniki:
Ciasto ziemniaczane na kartacze:
- 1 kg ziemniaków
- 4 -5 łyżek mąki ziemniaczanej
- 1 pęczek świeżego tymianku
Farsz:
- 450 g zmielonego surowego mięsa ze szczupaka
- 450 g zmielonego upieczonego mięsa z karpia
- 2 ząbki czosnku
- ½ ostrej papryczki
- 2 łyżki gęsiego smalcu
Do podania:
- 2 ząbki czosnku do gotowania kartaczy
- 300 g gęsiego smalcu do smażenia kartaczy
- 2 cebule
- 100 ml kwaśnej gęstej śmietany
- sól, pieprz, olej
Sposób przygotowania:
- Ciasto na kartacze: jedną trzecią ziemniaków gotujemy do miękkości, odstawiamy najlepiej na noc, aby lekko podeschły, pozbywając się nadmiaru wilgoci, przeciskamy przez praskę na puree. Pozostałe dwie trzecie ziemniaków ścieramy na tarce, odciskamy w lnianej ściereczce, płyn z odciśnięcia odstawiamy na bok, aby się ustał, a na dnie osadziła się skrobia. Skrobię dorzucamy do utartych ziemniaków, dodajemy wcześniej ugotowane ziemniaki, przeciśnięte przez praskę, jeśli masa jest zbyt sucha, można dodać płyn od ziemniaków. Z tych składników wyrabiamy jednolite, plastyczne ciasto, dodając posiekany tymianek, sól, pieprz do smaku. Ciasto odstawiamy na bok na pół godziny.
- Farsz do kartaczy: do miski przekładamy zmielonego szczupaka i karpia, posiekany czosnek, posiekaną ostrą papryczkę, doprawiamy solą, pieprzem, dorzucamy dwie łyżki gęsiego smalcu. Wszystko razem łączmy w jednolitą masę.
- Z ciasta ziemniaczanego formujemy na desce podłużne placki, podsypując mąką ziemniaczaną, nakładamy na nie porcje farszu rybnego, zlepiamy brzegi i kształtujemy w dłoniach podłużne kartacze w kształcie cygar.
- Gotujemy w osolonym wrzątku z dodatkiem ząbków czosnku przez kilka minut licząc od wypłynięcia na powierzchnię. Obgotowane kartacze wyjmujemy i pozostawiamy kilka chwil na desce, aby pozbyć się nadmiaru wody
- Przekładamy delikatnie kartacze do rozgrzanego tłuszczu gęsiego w głębokiej patelni lub w woku, smażymy w głębokim tłuszczu gęsim, aż nabiorą złotego, rumianego koloru.
- Kartacze podajemy z usmażoną na mocno rumiany kolor na oleju cebulą, kwaśną gęstą śmietaną i gałązkami świeżego tymianku.
Dobra rada: jeśli nie lubicie ostrych potraw, zamiast ostrej papryczki można dodać słodką mieloną paprykę