Potrawa 1
Opalona psiocha
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 3 – 4 kopiaste łyżki mąki pszennej razowej
- 150 g surowego wędzonego boczku
- 1 – 2 łyżki wysuszonych na oleju skwarek z cebuli
- 200 g świeżych kurek, najlepiej małych
- 3 – 4 gałązki świeżego tymianku
- 100 ml kwaśnej gęstej śmietany
- 1 garść siana
- 150 g żółtego sera
- 1 – 2 łyżki namoczonych w wodzie ziaren gorczycy
- sól, grubo mielony pieprz, olej
Sposób przygotowania:
- Obrane ziemniaki gotujemy do miękkości w osolonym wrzątku. Odlewamy do miski część wody (do poziomu ziemniaków) od gotowania. Zasypujemy razową pszenną mąką, prażymy pod przykryciem kolejne 20 – 30 minut.
- Kiedy płyn prawie w całości odparuje mieszamy ziemniaki z uprażoną mąką. Możemy dodać nieco skrobi z wody odlanej po gotowaniu ziemniaków. Mieszamy do uzyskania konsystencji puree.
- Boczek kroimy w grubą kostkę i zaczynając od zimnej patelni powoli wysmażamy na rumiane, chrupiące skwarki. Doprawiamy na koniec pieprzem i wysuszoną na oleju cebulą.
- Kurki, oczyszczone i umyte, kroimy na pół, mniejsze zostawiamy w całości, odcinając tylko ogonek. Dorzucamy do boczku z cebulą, chwilę prażymy, na koniec doprawiamy posiekanym świeżym tymiankiem.
- Na talerzu rozkładamy kwaśną gęstą śmietanę, w metalowym naczyniu palimy garść siana, zbieramy dym z palenia siana miską, nakrywamy nią i wędzimy śmietanę. A popiołem po spalonym sianie, przetartym przez gęste sito, doprawiamy ziemniaki z mąką. Dodajemy też drobno pokrojony żółty ser, który ładnie się rozpuści w gorącej masie oraz łyżkę namoczonej gorczycy. Na konie doprawiamy masę pieprzem i solą.
- Na talerze wykładamy podwędzoną śmietanę, dolewamy odrobine wody ze skrobią z gotowania ziemniaków, nakładamy porcję masy ziemniaczanej, czyli psiochy, okraszamy boczkiem z kurkami.
Dobra rada: zamiast namoczonych ziaren gorczycy można też dodać pełnoziarnistą musztardę francuską
Potrawa 2
Golasy Okrasy
Składniki:
- 1kg żeberek wieprzowych
- 2 łyżki kurkumy
- 1 łyżka mielonego imbiru
- 1 ostra papryczka
- 1 cebula
- 3 – 4 gałązki świeżego tymianku
- 1 limonka
- 600 g ugotowanych, przeciśniętych przez praskę ziemniaków
- 600 g ugotowanej kaszy gryczanej, niepalonej
- 2 jaja
- 2 łyżki tartego chrzanu
- 2 – 3 łyżki pszennej mąki
- 2 łyżki masła
- 5 – 6 plastrów żółtego sera
- sól, grubo mielony pieprz,
Sposób przygotowania:
- Wieprzowe żeberka zalewamy wodą, doprawiamy kurkumą i mielonym imbirem, gotujemy do miękkości, to znaczy do chwili, kiedy mięso z łatwością zacznie odchodzić od kości. Żeberka studzimy, odcedzamy, a mięso oddzielamy od kości, rwąc na drobne kawałki.
- Do ugotowanych żeberek dodajemy drobno posiekaną ostrą papryczkę, cebulę pokrojoną w kostkę, posiekany świeży tymianek, sok z połowy limonki, sól, dużo pieprzu. Mieszamy masę na farsz, dolewając nieco rosołu z tłuszczem od gotowania żeberek, aby masa była bardziej wilgotna.
- Ziemniaki łączymy w misce z ugotowaną kaszą gryczaną, dodajemy dwa jaja, pieprz, sól, tarty chrzan i półtorej łyżki pszennej mąki. Wszystko mieszamy na jednolitą masę.
- Tortownicę smarujemy masłem, przesypujemy mąką, na spód wykładamy warstwę masy z kaszy i ziemniaków grubości około 2 cm, na masę ziemniaczaną wykładamy farsz z żeberek, dobrze ugniatamy i przykrywamy kolejną warstwą masy z kaszy i ziemniaków. Na wierzchu układamy plastry żółtego sera.
- Pieczemy w temperaturze 170 – 180°C przez 30 do 45 minut.
Dobra rada: kiedyś golasy przyrządzano na przednówku, kiedy nie było już mąki na pierogowe ciasto, więc farsz gotowano lub pieczono sam, ewentualnie owinięty w liście chrzanu
Potrawa 3
Słodkie zawijasy
Składniki:
- 5 – 6 sporych ziemniaków
- 2 łyżki miodu
- 1 cytryna
- 1 filiżanka ugotowanej kaszy gryczanej niepalonej
- 150 g zmielonego twarogu
- 2 jaja
- ½ łyżeczki mielonego cynamonu
- 1,5 łyżki pszennej mąki do farszu
- sól, grubo mielony pieprz, olej
- 500 g pszennej mąki na ciasto
- 2 łyżki masła
- 1 limonka
- olej
Sposób przygotowania:
- Farsz: surowe, obrane ziemniaki ścieramy na tarce jak na placki, wkładamy do lnianej ściereczki i bardzo mocno odciskamy, by masa była jak najbardziej sucha.
- Na patelnię wylewamy odrobinę oleju, podprażamy delikatnie odciśniętą masę ziemniaczaną, dodając trochę miodu, startą skórkę z cytryny, ugotowaną kaszę gryczaną. Przesmażone ziemniaki z kaszą studzimy, dorzucamy zmielony twaróg, jajo, mielony cynamon oraz mąkę. Dokładnie mieszamy na jednolitą masę.
- Z mąki, ciepłej wody i masła wyrabiamy delikatne ciasto pierogowe. Dzielimy na porcje i wałkujemy jak na pierogi.
- Rozwałkowane ciasto smarujemy rozmąconym jajem, wzdłuż brzegu ciasta nakładamy długi pasek farszu grubości 2 cm, zawijamy w coś przypominającego bardzo długiego pieroga, mocno ściskamy brzegi, gotujemy w podłużnym naczyniu we wrzątku jak klasyczne pierogi.
- Ugotowane zawijasy kroimy na 5 -6 cm kawałki. Kładziemy na patelni z olejem i obsmażamy z obu stron na złoty kolor, a skórka powinna być chrupiąca. Na koniec doprawiamy startą skórką i sokiem z limonki, skrapiamy miodem, dorzucamy świeże masło, aby stworzyć coś w rodzaju słodkiego sosu.
Dobra rada: oczywiście oryginalne zawijasy były zazwyczaj podawane na słono😊