Potrawa 1
Polędwica wołowa zapiekana w żytnim chlebie z grzybami i boczkiem
Składniki:
- 500 g ciasta z mąki żytniej na zakwasie
- 2 – 3 łyżki żytniej mąki do podsypania
- 1 ładny kawałek polędwicy wołowej,
- 1 pęczek świeżego tymianku
- 300 g pieczarek
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 10 plastrów surowego wędzonego boczku
- 500 ml czerwonego wytrawnego wina
- 1 cytryna
- 1 łyżki konfitury cysternowej
- 50 g masła
- ½ pęczka natki pietruszki
- sól, grubo mielony pieprz, olej,
Sposób przygotowania:
- Polędwicę, najlepiej środkową część, kawałek o równej grubości, doprawiamy pieprzem. Na rozgrzaną patelnię z odrobiną oleju kładziemy polędwicę, obsmażamy z każdej strony na brązowy, mocno rumiany kolor. W środku powinna zostać surowa, bo będzie się dopiekać w cieście. W ostatniej fazie smażenia dorzucamy gałązki świeżego tymianku. Odkładamy na bok.
- Na tej samej patelni przesmażamy starte na tarce o grubych oczkach pieczarki. Do lekko podsmażonych pieczarek dorzucamy cebule pokrojoną w kostkę, dwa ząbki czosnku pokrojone w plasterki i posiekany świeży tymianek. Prażymy to na patelni dalej, aby grzyby odparowały, a całość nabrała nowego aromatu i stworzyła coś w rodzaju pasty.
- N a desce układamy pergamin, układamy zachodzące na siebie plastry surowego boczku na długość kawałka polędwicy, na całą powierzchnię boczku wykładamy podsmażone pieczarki, na pieczarki kładziemy podsmażony kawałek polędwicy i zawijamy tak, by boczek z pieczarkami dokładnie otoczyły mięso, formując w wałek. Zwijamy brzegi pergaminu tak jak papierek od cukierka i wkładamy taki pakunek na 30 – 40 minut do lodówki aby całość stężała.
- Na drugi kawałek pergaminu wykładamy ciasto żytnie na zakwasie podsypane mąką, wałkujemy ciasto na grubość do 1,5 cm. Na ciasto kładziemy przestudzone, uformowane wcześniej mięso. Mięso zawijamy w ciasto na grubość jednej warstwy. Dokładnie zlepiamy oba końce.
- Pieczemy w temperaturze 190 – 200°C przez 30 minut.
- Sos z czerwonego wina: na patelnie wylewamy czerwone wytrawne wino, dodajemy trochę pokrojonej w paski skórki z cytryny, długo gotujemy wino redukując aż zmniejszy znacznie swoją objętość, alkohol wyparuje i zostanie esencja. Wówczas dorzucamy zmrożone masło pokrojone na kawałki, posiekany ząbek czosnku, posiekaną natkę pietruszki, chwilę wszystko podgrzewamy łącząc masło z sosem.
- Upieczone mięso w cieście kroimy na plastry i podajemy z sosem.
Dobra rada: jeśli macie zaprzyjaźnioną piekarnię, możecie dostać od piekarzy gotowe ciasto z mąki żytniej na zakwasie. Można też znaleźć w Internecie wiele sposobów, jak takie ciasto żytnie zrobić. Zamiast polędwicy wołowej można też użyć polędwiczkę wieprzową.
Potrawa 2
Kanapka z żytniego chleba z pieczonym łososiem i sałatą
Składniki:
- 2 dzwonka łososia
- 1 pęczek natki pietruszki
- 6 kromek żytniego chleba
- 4 żółtka
- 1 łyżeczka musztardy Dijon
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 1 łyżka tartego chrzanu
- 1 cytryna
- 1 sałata rzymska
- 1 ugotowany lub upieczony czerwony burak
- sól, pieprz, olej, oliwa
- długie wykałaczki do spięcia kanapek
Sposób przygotowania:
- Dzwonka łososia doprawiamy pieprzem i solą. Na rozgrzana płytę lub patelnię o grubym dnie wylewamy odrobine oleju, obsmażamy rybę z obu stron, tak by z wierzchu ładnie ją podpiec, ale aby w środku pozostała delikatna i soczysta. Po upieczeniu oddzielamy mięso od skóry i ości. Dzielimy je na małe kawałki i łączymy je z posiekaną natką pietruszki
- Sos: do miski przekładamy żółtka, musztardę, koncentrat pomidorowy, chrzan, wkrapiamy trochę soku z cytryny, mocno mieszamy trzepaczką łącząc składniki, po czym ubijamy dalej dolewając oliwę cienkim strumieniem.
- Sałatę rzymską kroimy nożem na mniejsze kawałeczki i mieszamy z odrobiną sosu.
- Na płycie lub patelni po smażeniu ryby podpiekamy kromki chleba z obu stron.
- Dwie kromki podpieczonego chleba smarujemy sosem, układamy sałatę, na to kawałki łososia, plastry ugotowanego czerwonego buraka. Potem kromki układamy jedna na drugiej, na wierzch układamy trzecią. Spinamy czterema wykałaczkami wbitymi w rogi kromek i kroimy kanapkę na cztery części, tak by każda była spięta jedną wykałaczką.
Dobra rada: do łososia można dodać też ogórka konserwowego lub kapary