Potrawa 1
Hamburger wołowy w chlebku pita z sosem majonezowym
Składniki:
- 550 g mielonego mięsa wołowego, najlepiej z antrykotu
- 100 g zmielonego surowego wędzonego boczku
- 150 g ugotowanej czerwonej fasoli
- 1 ostra papryczka
- 2 ząbki czosnku
- 1 pęczek świeżej kolendry
- 2 łyżki mielonego kminu rzymskiego
- 3 – 4 łyżki majonezu
- 4 filety anchois czyli sardeli
- 1 cytryna
- 1 łyżka posiekanej cebuli dymki
- 2 ogórki gruntowe
- 2 ogórki konserwowe
- 2 łyżki posiekanego szczypioru od dymki
- 1 dojrzałe miękkie awokado
- 4 chlebki pita
- 8 liści sałaty rzymskiej
- sól, grubo mielony pieprz, olej
Sposób przygotowania:
- Do miski przekładamy zmieloną na grubym sicie wołowinę, dodajemy zmielony surowy wędzony boczek, posiekany czosnek, posiekaną ostrą papryczkę, posiekaną świeżą kolendrę, roztartą nożem na desce ugotowaną czerwoną fasolę – może być z puszki, mielony kmin rzymski, pieprz, sól. Masę dokładnie wyrabiamy czyli łączymy wszystkie składniki.
- Z takiej masy formujemy zgrabne krągłe hamburgery po około 200 g każdy.
- Sos: 3 – 4 łyżki majonezu przekładamy do miski, dodajemy drobno posiekane filety anchois, startą skórkę i sok z cytryny, jedną łyżkę posiekanej cebuli dymki, pieprz, całość dokładnie mieszamy.
- Sałatka z ogórków: ogórki gruntowe i konserwowe kroimy w plasterki, dodajemy posiekany szczypior od dymki, mieszamy.
- Awokado w grubszych kawałkach wyjmujemy ze skórki, skrapiamy sokiem z cytryny, dorzucamy plasterki ostrej papryczki.
- Kiedy mamy wszystko gotowe układamy na grillu hamburgery i opiekamy je z obu stron na brązowy kolor, pod koniec pieczenia dorzucamy i podpiekamy chlebki pita. .
- Ścinamy wierzch chlebka, w powstałą kieszonkę nakładamy sos majonezowy, liście sałaty rzymskiej, upieczonego burgera, sałatkę z ogórków, kawałek awokado, wszystko na koniec dekorujemy sosem
Dobra rada: Jeśli masa mięsna jest dobrze wyrobiona hamburgery nie będą pękały podczas pieczenia na grillu.
Potrawa 2
Sałatka a’la Cezar z marynowanym sandaczem z wędzonym majonezem
Składniki:
- 1 garść siana
- 1 łyżka musztardy
- 2 żółtka jaja
- 3 łyżeczki octu
- 3 łyżeczki cukru
- 2 filety sandacza bez skóry i ości (tzw. polędwice)
- 1 ostra papryczka chili
- 8 pomidorków koktajlowych
- 1 pęczek młodej botwiny
- 1 cebula
- 1 świeży ogórek gruntowy
- 30 ml białego wytrawnego wina
- sól, grubo mielony pieprz, olej,
Sposób przygotowania:
- Wędzony olej: rozpoczynamy od nadania olejowi aromatu wędzenia. W tym celu do naczynia wkładamy siano, podpalamy, przykrywamy kiedy siano prawie całe spłonie. Zalewamy olejem i odstawiamy na bok na kilka minut. Przecedzamy olej przez sito wyłożone gazą.
- Wędzony majonez: do miski wsypujemy szczyptę pieprzu i soli, dodajemy musztardę, żółtka, łyżeczkę octu, łyżeczkę cukru, wszystkie składniki mieszamy. Następnie dolewając bardzo cienkim strumieniem wędzony olej energicznie mieszamy trzepaczką całość do uzyskania majonezu o gęstej konsystencji. Można też użyć miksera.
- Marynata do ryby: do naczynia dodajemy startą skórkę i sok z limonki, trochę posiekanej drobno papryczki chili, drobno posiekane pomidorki koktajlowe, sól, łyżeczkę octu wymieszanego z cukrem, mieszamy. Do takiej marynaty układamy filety z sandacza pokrojone na mniejsze kawałki.
- Salsa z botwinki: łodygi botwinki drobno kroimy, dodajemy cebulę pokrojoną w drobną kostkę, pokrojony w kostkę ogórek, sól, pieprz, olej, łyżeczkę octu z cukrem, mieszamy.
- Dwie łyżki majonezu wędzonego rozrabiamy białym winem aby nadać nieco luźniejszej konsystencji, dodajemy liście botwinki, mieszamy z powstałym sosem.
- Na talerz wykładamy trochę wędzonego majonezu, na to salsę z botwinki, zamarynowanego sandacza z odrobiną marynaty, obok wykładamy liście botwinki z sosem.
Dobra rada: zamiast sandacza możemy użyć dorsza lub łososia
Potrawa 3
Hamburgery rybne z pieczoną na grillu bułeczką z wodorostami i sosem majonezowym
Składniki:
- 1 cebula
- 1 czerwona papryka
- 1 szklanka mąki pszennej i kilka łyżek mąki do podsypywania
- ½ łyżeczki drożdży
- 1 jajo
- 1 łyżeczka cukru
- 3 arkusze alg nori (jak do sushi)
- 3 – 4 łyżki majonezu
- 1 łyżka tartego chrzanu
- 600 g mielonego mięsa z ryb słodkowodnych ( np. okonia, sandacza)
- 150 g ciecierzycy z puszki
- 1 limonka
- 1 pęczek świeżej kolendry
- 1 jajko
- 2 – 3 łyżki mielonego lnu
- 1 garść młodego szczawiu
- 1 ogórek
- sól, grubo mielony pieprz,
Sposób przygotowania:
- Cebulę kroimy w drobną kostkę i przesmażamy na bardzo wolnym ogniu, a właściwie podsuszamy na bursztynowe „skwarki”.
- Czerwoną paprykę w całości opiekamy nad ogniem, aż skórka stanie czarna, zdejmujemy ją, usuwamy gniazdo nasienne, a miąższ kroimy na paski.
- Bułeczki z wodorostami: w misce łączymy mąkę, drożdże, sól, pieprz, cukier, jajko oraz ciepłą wodę do konsystencji. Dodajemy też mocno pokruszone lub zmielone w blenderze algi nori. Dokładanie wyrabiamy i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Potem przekładamy wyrośnięte ciasto na deskę, podsypując mąką, jeszcze raz „przebijamy” ciasto czyli wyrabiamy, starając się ładnie rozprowadzić pęcherzyki powietrza w całej masie. Ciasto dzielimy na równe części, formujemy z nich kulki i odstawiamy jeszcze na 20 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Sos do hamburgerów: do miski przekładamy 3 – 4 łyżki majonezu, odsączone z oleju na papierowym ręczniku cebulowe skwarki, tarty chrzan, pieprz, mieszamy.
- Hamburgery: do miski przekładamy mielone mięso z ryb słodkowodnych, przesiekaną nożem na desce ciecierzycę, stratą skórkę z limonki, posiekaną świeżą kolendrę, jajko, pieprz, sól, trochę oleju po prażeniu cebuli, mielony len.
- Całość dokładnie mieszamy na jednolitą masę. Z masy formujemy płaskie, do 1,5 cm grubości hamburgery.
- Rozpalamy grill z pokrywą. Kiedy węgle dobrze się rozpalą, przesuwamy je na jedną połowę. Bułeczki układamy do pieczenia nad miejscem, gdzie nie ma pod spodem węgli. Pieczemy pod przykryciem 20 – 25 minut. Po tym czasie nas połową z węglami opiekamy z obu stron hamburgery rybne.
- Bułkę kroimy na pół, nakładamy dużo sosu, plasterki świeżego ogórka, hamburgery rybne, warstwę sosu, pokrojony drobno szczaw i paski pieczonej papryki. Przykrywamy drugą połową upieczonej bułeczki.
Dobra rada: zamiast kolendry możecie użyć natki pietruszki lub koperku