Potrawa 1
Łopatka jagnięca w kociołku z kiszoną kapustą i burakami
Składniki:
- 100 g słoniny
- 2 cebule
- ½ łyżki ostrej mielonej papryki
- 2 łyżki słodkiej mielonej papryki
- 800 g kiszonej kapusty
- 3 łyżki suszonego majeranku
- 1 kg łopatki jagnięcej, pokrojonej w dużą kostkę
- 2 ząbki czosnku
- 40 ml piwnego lub balsamicznego octu
- 2 łyżki sosu Worcester
- 3 ugotowane buraki
- 2 – 3 łyżki syropu sosnowego
- 1 cytryna
- 400 ml mleka kokosowego
- ½ pęczka świeżej kolendry
- sól, grubo mielony pieprz, olej rzepakowy
Sposób przygotowania:
- Zaczynając od zimnej patelni na niezbyt mocnym ogniu wytop słoninę pokrojoną w kosteczkę na złociste, chrupiące skwarki.
- Dorzuć cebule pokrojone w piórka, smaż do zeszklenia. Dodaj słodką i ostrą mieloną paprykę, chwilę przesmaż z cebulą i dołóż odciśniętą, lekko przesiekaną kiszoną kapustę. Dolej nieco oleju rzepakowego, dopraw majerankiem, solą i pieprzem. Smaż aż kapusta lekko zmięknie i dobrze połączy się z cebulą i papryką.
- Łopatkę jagnięcą dopraw czosnkiem pokrojonym w plasterki, octem, solą, pieprzem, sosem Worcester i dobrze wymieszaj. Odstaw na godzinę.
- Buraki pokrój w cienkie paski, dopraw syropem sosnowym, startą skórką z cytryny, dobrze wymieszaj.
- Na dno wysmarowanego olejem żeliwnego kociołka wyłóż warstwę podduszonej z cebulą i papryką, na to część zamarynowanej jagnięciny, warstwę buraków, i dalej warstwa kapusty, warstwa mięsa i buraków aż do wyłożenia wszystkich elementów. Na koniec przykryj ostatnią warstwą kapusty. Zalej wszystko mlekiem kokosowym, odrobiną wody, przykryj, dobrze zamknij, wstaw na ogień.
- Na początku piecz na nieco mocniejszym ogniu, aby doprowadzić składniki do wrzenia, potem już tylko na bardzo małym, aby nie przypalić potrawy od dołu. Piecz około 2 – 3 godzin.
- Przełóż potrawę na talerze, posól w razie potrzeby, udekoruj listkami świeżej kolendry.
Dobra rada: możesz też zrobić taką potrawę w żeliwnym naczyniu w piekarniku, ale stracisz Cię smak ogniskowego dymu i przyjemność jedzenia na świeżym powietrzu
Potrawa 2
Kociołek rybaka z łososiem, kapustą i chrupiącą salsą
Składniki:
- 600 g fileta z łososia pacyficznego bez skóry
- 1 łyżeczka utartych ziaren kolendry
- 1 cytryna
- 2 – 3 łyżki syropu sosnowego
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- ½ główki kapusty stożkowej
- 2 łyżki suszonego majeranku
- ½ ostrej papryczki
- 1.5 łyżki zmielonego kminu rzymskiego
- 400 g pokrojonym pomidorów z puszki
- 70 g masła
- 1 upieczona czerwona papryka bez skórki
- 3 – 4 łyżki uprażonych ziaren słonecznika
- 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
- ½ pęczka świeżej kolendry
- sól, grubo mielony pieprz, olej rzepakowy
Sposób przygotowania:
- Łososia pokrój w grubą kostkę, dopraw utartymi ziarnami kolendry, startą skórką z cytryny, syropem sosnowym i olejem rzepakowym. Wymieszaj i odstaw na chwilę.
- Do kociołka wlej trochę oleju rzepakowego, dodaj cebule pokrojoną w kostkę, czosnek pokrojony w plasterki, smaż do zeszklenia. Dorzuć liście kapusty pokrojone w kostkę 2 x 2 cm. Duś z odrobiną wody przez 5 – 7 minut, od czasu do czasu mieszając. Kapusta powinna nieco zmięknąć, ale wciąż pozostać lekko chrupiąca. Dopraw kapustę majerankiem, solą, pieprzem, posiekaną ostrą papryczką, zmielonym kminem rzymskim, startą skórką z cytryny. Zalej pokrojonymi pomidorami z puszki i odrobiną wody, dodaj masło i wymieszaj. Duś pod przykryciem przez 7 minut. Dopraw miodem.
- Ułóż na wierzchu kapusty zamarynowaną rybę i parz ją pod przykryciem prze 3 – 5 minut na minimalnym ogniu lub w ogóle bez ognia.
- Salsa do ryby: wymieszaj w miseczce upieczoną czerwona paprykę pokrojoną w kosteczkę z uprażonymi ziarnami słonecznika, posiekana natką pietruszki, syropem sosnowym, startą skórką i sokiem z cytryny lub limonki, olejem rzepakowym.
- Rybę z kapustą z kociołka podawaj z salsą, udekorowane listkami świeżej kolendry.
Dobra rada: syrop sosnowy możesz zastąpić miodem, a kapustę stożkową w sezonie zwykła młodą kapustą
Potrawa 3
Żeberka w cydrze z cebulą w kociołku
Składniki:
- 800 g wieprzowych żeberek tzw. paski
- 2 – 3 duże cebule
- 1 łyżeczka ziaren kolendry
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 1 łyżka suszonego majeranku
- 200 ml cydru
- 2 łyżki cytrynowej konfitury z imbirem
- 2 łyżki czerwonego octu winnego
- 1 cytryna
- 1 łyżka syropu sosnowego
- sól, grubo mielony pieprz, olej rzepakowy
Sposób przygotowania:
- Żeberka pokrój na kawałki z jedną kostką, dopraw solą i pieprzem. Ułóż na patelni z odrobiną oleju rzepakowego i podsmaż z każdej strony na mocno złoty kolor.
- Podsmażone żeberka przełóż do miski, a na patelni po smażeniu żeberek podsmaż cebule pokrojone w piórka, aby zebrać cały smak po smażeniu żeberek. Podsmażoną cebulę dopraw ziarnami kolendry, zielem angielskim, suszonym majerankiem. Zalej wszystko cydrem. Dodaj cytrynową konfiturę i czerwony ocet winny. Podsmaż wszystko razem mieszając aż nadmiar płynu odparuje.
- Na dno żeliwnego kociołka wyłóż warstwę podsmażonej z cydrem cebuli, na to połóż zarumienione żeberka, przykryj wszystko warstwą cebuli.
- Zamknij kociołek i postaw na ogniu. Na początku duś na nieco większym ogniu, potem zmniejsz ogień i duś powoli żeberka.
- Po 1,5 godzinie otwórz kociołek, przełóż na bok żeberek, a uduszoną cebulę dopraw startą skórką i sokiem z cytryny, syropem sosnowym. Smaż wszystko jeszcze kilka minut, aby jak najwięcej płynu odparowało.
- Na talerz wyłóż cebulę, na niej ułóż mięciutkie żeberka. Udekoruj sezonowymi ziołami,
Dobra rada: żeberka są dobrze wypieczone, kiedy kostka z łatwością wychodzi z mięsa