Potrawa 1
Bułeczka na parze z rybnym farszem i majonezowym sosem
Składniki:
- 500 g filetów z łososia bez skóry
- 3 – 4 łyżeczki oleju sezamowego
- 1 szklanka ugotowanej na chrupiąco czerwonej soczewicy
- 2 upieczone czerwone papryki
- 2 ząbki czosnku
- 1 pęczek świeżej kolendry
- 1 limonka
- 250 g pszennej mąki chlebowej
- 100 ml mleka
- 1 łyżka masła
- 1 łyżeczka cukru
- 20 g drożdży
- 1 jajo
- 3 łyżki majonezu
- 30 ml jasnego piwa (może być białe wino)
- sól, grubo mielony pieprz, olej
Sposób przygotowania:
- Ciasto: mąkę pszenną łączymy z ciepłym mlekiem, masłem, jajkiem, łyżeczką soli i łyżeczką cukru. Zarabiamy, czyli łączymy składniki, po czym wyrabiamy na jednolitą masę. Odstawiamy na 30 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Farsz: rybę marynujemy smarując fileta olejem sezamowym, posypując pieprzem z obu stron. Układamy w naczyniu do gotowania na parze i parujemy powoli przez 7 – 8 minut na niezbyt mocnym ogniu.
- Z upieczonej papryki usuwamy skórkę, kroimy w drobną kostkę. Dodajemy do ugotowanej soczewicy. Dorzucamy posiekany ząbek czosnku, posiekaną świeżą kolendrę, trochę startej skórki z limonki, pieprz, sól, a na końcu delikatnie przesiekaną, uparowaną wcześniej rybę. Całość delikatnie mieszamy, można delikatnie pokropić go olejem sezamowym.
- Wyrośnięte wstępnie ciasto przekładamy na deskę posypaną mąką. Wyrabiamy ciasto dalej podsypując mąką aż ciasto przestanie kleić się do placów i będzie sprężyste, jednolite. Dzielimy ciasto na porcje.
- Każdy kawałek ciasta oprószamy w mące, rozklepujemy w dłoniach na płaski placek, nakładamy porcję farszu i staranie zamykamy farsz w cieście, formując zgrabne, krągłe bułeczki. Uformowane bułeczki przykrywamy lnianą ściereczka i odstawiamy w ciepłe miejsce do ponownego wyrośnięcia na 10 – 15 minut.
- Wyrośnięte bułeczki układamy w naczyniu do gotowania na parze, posmarowanym olejem i parujemy pod przykryciem przez 15 – 20 minut.
- Sos majonezowy do bułeczek: do miski przekładamy majonez, posiekaną świeżą kolendrę, sok z limonki, odrobine oleju sezamowego, posiekany ząbek czosnku, po czym miksujemy na jednolitą masę. Można też dodać upieczoną paprykę bez skórki, by stworzyć inny wariant tego sosu.
- Uparowane bułeczki podajemy z majonezowym sosem.
Dobra rada: jeśli pierwszy raz używacie oleju sezamowego zachowajcie ostrożność, dodajcie go mniej, bo ma mocny i charakterystyczny smak
Potrawa 2
Kluchy na łachu z kaczką i modrą kapustą
Składniki:
- 250 g pszennej mąki chlebowej
- 100 ml mleka
- 1 łyżka masła
- 1 łyżeczka cukru
- 20 g drożdży
- 1 jajo
- 2 – 3 łyżki uprażonych ziaren słonecznika
- 1 pierś z kaczki
- 1 ząbek czosnku
- 1 limonka
- ¼ główki czerwonej kapusty
- 100 g czarnej porzeczki
- 1 łyżeczka miodu
- 40 ml sosu teryjaki
- 1 łyżka masła
- ½ pęczka świeżej kolendry
- sól, grubo mielony pieprz, olej
Sposób przygotowania:
- Ciasto: mąkę pszenną łączymy z ciepłym mlekiem, masłem, jajkiem, łyżeczką soli i łyżeczką cukru. Zarabiamy, czyli łączymy składniki, po czym wyrabiamy na jednolitą masę. Odstawiamy na 30 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Lekko wyrośnięte ciasto przekładamy na deskę i skrapiając olejem jeszcze raz „przebujamy” czyli wyrabiamy ciasto na jednolitą masę. Do ciasta dodajemy przesiekane nożem na desce uprażone ziarna słonecznika i dokładnie rozprowadzamy w całym cieście.
- Z takiego ciasta formujemy małe, krągle bułeczki wielkości dużego orzecha włoskiego. Układamy w naczyniu do gotowania na parze na poprzecinanym noże pergaminie, dodatkowo posmarowanym olejem. Nakryte lnianą ściereczką bułeczki odstawiamy na bok w ciepłe miejsce na 10 – 15 minut.
- Podrośnięte bułeczki gotujemy na parze pod przykryciem przez 10 minut.
- Kaczka z modrą kapustą: pierś z kaczki, pozbawioną skóry, kroimy w paseczki. Doprawiamy pieprzem.
- Smażymy mięso na mocno nagrzanej patelni z odrobiną oleju, najlepiej partiami, aby mięso wysmażyć na rumiano a nie udusić. Podsmażone mięso odkładamy i trzymamy w cieple.
- Na tej samej patelni przesmażamy najpierw czerwoną kapustę, pokrojoną w kostkę. Do podsmażonej na chrupko kapusty dodajemy czosnek pokrojony w paseczki, czarną porzeczkę. Doprawiamy miodem, startą skórką z limonki, sosem teryjaki. Kiedy porzeczka puści sok, dodajemy masło. Trzeba je dokładnie połączyć z sosem, czyli jak mówią kucharze powoli „wkręcić” w sos. Do gotowego sosu dodajemy przesmażoną wcześniej kaczkę i uprażone ziarna słonecznika oraz posiekaną świeżą kolendrę.
- Uparowane bułeczki podajemy z sosem z kaczką i modrą kapustą
Dobra rada: ziarna do bułeczek możemy dobrać sobie wedle własnego gustu.