Potrawa 1
Zapiekanka z ziemniaków, kaszy, kapusty i żeberek wieprzowych
Składniki:
- 1 kg żeberek wieprzowych
- 50 g smalcu
- 1 kg ziemniaków
- 1 szklanka kaszy jęczmiennej łamanej
- 2 cebule
- 1 łyżeczka ostrej mielonej papryki
- 1 łyżeczka ziaren gorczycy
- 1 łyżeczka ziaren kminu rzymskiego
- 1 kg kiszonej kapusty
- 1 łyżka miodu
- 2 – 3 małe kawałki sprasowanego chmielu (opcjonalnie)
- 10 – 12 plastrów surowego wędzonego boczku
- sól, grubo mielony pieprz, olej
Sposób przygotowania:
- Żeberka wieprzowe dzielimy wzdłuż kostek na mniejsze kawałki. Doprawiamy pieprzem i solą.
- Obrane ziemniaki ścieramy na tarce jak na placki, dodajemy suchą kaszę jęczmienną, cebule pokrojone w kostkę, doprawiamy ostrą mieloną papryką, utartymi w moździerzu gorczycą i kminem rzymskim, mieszamy.
- Przesiekaną, lekko odciśniętą kiszoną kapustę łączymy z miodem, olejem, dodajemy sprasowany chmiel
- W żaroodpornym naczyniu roztapiamy smalec, układamy na dnie żeberka, na nie połowę plastrów boczku, przykrywamy warstwą z połowy kapusty, na to kładziemy drugą warstwę żeberek, przykrywamy warstwą pozostałej kapusty, a z wierzchu przykrywamy warstwą doprawionych ziemniaków z kaszą i pozostałymi plastrami boczku.
- Pieczemy pod przykryciem w temperaturze 160° przez 3 godziny, potem jeszcze godzinę, półtorej bez przykrycia by przyrumienić ziemniaki z wierzchu.
Dobra rada: najlepiej piec taką zapiekankę w żeliwnym naczyniu żaroodpornym, a dawniej wkładano takie zapiekanki do jeszcze gorącego pieca chlebowego po wypieku i trzymano kilka godzin
Potrawa 2
Łosoś pacyficzny z ziemniakami w stylu regionalnym
Składniki:
- 500 g ziemniaków
- 500 g kiszonej kapusty
- 50 g smalcu
- 1 cebula
- 1 łyżeczka suszonego majeranku
- 1 ząbek czosnku
- 100 g suszonych pomidorów z zalewy olejowej
- 600 g filetów łososia pacyficznego
- 1 łyżeczka miodu
- 1 limonka
- 1 pęczek świeżej kolendry
- sól, grubo mielony pieprz, olej
- szpadki drewniane lub metalowe do szaszłyków
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki kroimy w drobna kostkę, zalewamy wodą w szklanym naczyniu i zostawiamy w ciepłym miejscu na 24 godziny do ukiszenia.
- Krótko obgotowaną kiszoną kapustę drobno szatkujemy.
- Na patelni roztapiamy smalec, dorzucamy cebulę pokrojoną w kostkę, kiedy cebulka się zeszkli dodajemy lekko ukiszone i odcedzone ziemniaki, doprawiamy pieprzem, solą, suszonym majerankiem. Można dolać odrobinę kwasu od kiszenia ziemniaków. Kiedy ziemniaki zmiękną, dokładamy kiszona kapustę, posiekany czosnek oraz drobno posiekane suszone pomidory, Dusimy pod przykryciem kilka minut na wolnym ogniu.
- Filety łososia kroimy w długie paski o grubości około 1,5 cm.
- Przygotowujemy marynatę do ryby: w misce dokładnie mieszamy miód, sok z limonki, olej z zalewy od suszonych pomidorów, pieprz, do takiej marynaty wkładamy paski z łososia na 10 minut.
- Zamarynowane paski z ryby nadziewamy wzdłuż na szpadki, opiekamy na ruszcie nad ogniem, grillu lub suchej patelni o grubym dnie w warunkach domowych. Robimy to krótko, aby nie wysuszyć mięsa ryby. Podajemy z ziemniakami z kapustą, posypane świeżymi listkami kolendry.
Dobra rada: do tej potrawy lepiej nadaje się właśnie łosoś pacyficzny, mający bardziej zwięzłe mięso.
Potrawa 3
Tatar wołowy z ziemniaczanym chrustem
Składniki:
- 200 g polędwicy wołowej w kawałku
- 1 ostra papryczka
- 1 łyżka drobnych kaparów
- 1 mała cebula
- 1 łyżka posiekanego drobnego szczypiorku
- 2 łyżki oleju z ostropestu
- 2 zwykłe ziemniaki
- 2 fioletowe ziemniaki
- 1 łyżka wędzonego majonezu
- 3 – 4 suszone grzyby
- sól, grubo mielony pieprz, olej do głębokiego smażenia
Sposób przygotowania:
- Stek z polędwicy wołowej kroimy ostrym nożem w bardzo drobna kosteczkę.
- Do mięsa dodajemy trochę posiekanej ostrej papryczki, pieprz, kapary, posiekaną cebulę, posiekany szczypiorek, olej z ostropestu, mieszamy przed podaniem.
- Obrane ziemniaki ścieramy na specjalnej tarce na długie paseczki grubości zapałki. Pokrojone ziemniaki płuczemy kilkakrotnie w wodzie, aby wypłukać jak najwięcej skrobi.
- W naczyniu nagrzewamy olej i smażymy ziemniaki do uzyskania rumianego i chrupiącego chrustu. Odsączmy z nadmiaru oleju na papierowym ręczniku. Ziemniaki smażymy partiami.
- Na ziemniaczanym chruście układamy tatara, ozdabiamy „łezkami” wędzonego majonezu. Posypujemy proszkiem ze zmielonych w mikserze suszonych grzybów.
Dobra rada: wędzony majonez robimy z oleju, którym zalewamy spalone siano, oraz pieprzu, soli, musztardy, żółtek, odrobiny octu i cukru. Lejemy bardzo cienkim strumieniem wędzony olej do zmieszanych wcześniej pozostałych składników, energicznie mieszamy trzepaczką do uzyskania majonezu o gęstej konsystencji. Można też użyć miksera.